Slap af med svimmelhed efter første behandling

Jeg har mistet min mand for 3 år siden og er ved at udvikle en demens lign. tilstand. Jeg er blevet skannet i hjernen, som har vist nogle centre som influerer på korttidshukommelsen. I 1 år har jeg været svimmel, utilpas, konfus, kan ikke huske særlig meget, mindre appetit, går og falder, hvor jeg besvimer. Jeg har også svært ved at komme ind i en bil pga. mine symptomer og går meget foroverbøjet. Jeg går med rollator og har svært ved at gå op og ned ad trapper.

Jeg er blevet kontrolleret for øresten og været ved øre-, næse- og halslæge, uden at det har hjulpet. Derudover har jeg besøgt en faldklinik, men det har heller ikke givet noget resultat. 

Efter første behandling ved Ellen i august 2024 gik jeg selv ud til bilen og har ikke været svimmel siden. Jeg har fået øvelser med hjem, så jeg går mere oprejst. Jeg kan også gå uden rollator. Korttidshukommelsen er stadig udfordret, men det kan være det bliver bedre med tiden efter flere behandlinger ved Ellen. Jeg har en tid til anden behandling i september.

Af Henny, 77 år, 2024

Kontakt Cure2Life

Klinik i Århus

Steen Billes Torv 2 kld
8200 Aarhus N
Telefon: 20 72 70 90
Mail: aarhus@cure2life.dk

Åbnings Tider

Klinikken er åben alle
hverdage efter aftale.